Albert Einstein yıllar öce , “…bilgisayarlar inanılmaz hızlı, tutarlı ve aptallar, insanlar ise inanılmaz yavaş, tutarsız ve mükemmeller...” demişti. İnsan ve bilgisayar! Bu elektronik birliktelik, öğrenmede insanı çok güçlü kılabilir… Bu yönelimle TCD üyelerine Sürekli Tıp Eğitimi/Sürekli Mesleki Gelişim (STE/SMG) etkinlikleri bünyesinde “web” üzerinden interaktif nitelikli elektronik öğrenme modüller hazırlamak üzere çalışmalar başlatmıştır. Teknik altyapısı kurulan sistemin içerik çalışmalarına başlanmıştır.

E-öğrenme, bilgi ve iletişim teknolojileri kullanılarak  desteklenen, çağdaş bir öğretim yöntemidir. Bu yöntemde öğrenme, elektronik teknoloji ile gerçekleştirilir. Kullanılan elektronik teknoloji, bilgisayar tabanlı eğitimde kullanılan teknolojiye göre daha kapsamlıdır. E-öğrenme, “online” öğrenmeye kıyasla daha kapsamlı bir “web” tabanlı öğrenme ortamı olarak adlandırılabilir. Günümüzde e-öğrenme standart interfazlı olmak üzere her yönüyle yönetilen bir öğretim çevresidir. TCD’nin E- öğrenme programının amacı, tutarlı bir kullanıcı ara yüzü üzerinden katılımcıların hazırlanan genel cerrahi eğitim materyallerini bütün yönleri ile ele alabilmelerini sağlayan “sanal öğrenme ortamı” oluşturmak, bazen de yönetilen bilgi sistemi ile kombine edilerek “yönetilen öğrenme ortamı ” oluşturmaktır.

TCD e-Öğrenme Komisyonu


Dr. Mustafa Ali KORKUT
(Komisyondan Sorumlu TCD-YK Üyesi)


Dr. Fatih AĞALAR


Dr. Nuh Zafer CANTÜRK


Dr. Yeşim ERBİL


Dr. Mehmet ERYILMAZ


Dr. Ali İlker FİLİZ


Dr. Haldun GÜNDOĞDU


Dr. Hakan GÜLKESEN


Dr. Savaş KOÇAK


Dr. Ersin ÖZTÜRK


Dr. İskender SAYEK


Dr. Atakan SEZER


Dr. Cem TERZİ

 


Dr. Serdar TOPALOĞLU

 

 E-öğrenme nedir?

 Çalışma grubu yönergesine ulaşmak için tıklayınız


TCD Sanal Akademi’nin ilk yılının değerlendirilmesi, kısa/orta/uzun vadede yapılacakların planlanması amacıyla TCD Elektronik Öğrenme Komisyonu toplantısı 13 Şubat 2011 tarihinde TCD Genel Merkezi’nde yapıldı. 

Toplantı, TCD ve E-Öğrenme Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Cem Terzi’nin TCD Sanal Akademi’nin ilk yıl değerlendirmesini içeren sunumu ile başladı.

Bu sunumda,

  1. TCD Sanal Akademi'nin ilk bir yılının değerlendirilmesi, kullanıcı sayısı ve kullanım durumu
  2. TCD Sanal Akademi Elektronik Öğrenme Materyalleri Kabul Kriterleri ve Elektronik Öğrenme Materyalleri Üretme İlke ve Kuralları'nın gözden geçirilmesi
  3. TCD Sanal Akademi Müfredatının incelenmesi
  4. Bir yıllık uygulamada yaşanan deneyimin/aksaklıkların tartışılması
  5. Kullanıcıların modül geribildirimlerinin değerlendirilmesi

konuları üyeler ile görüşüldü.

13 Şubat 2011 tarihli TCD Elektronik Öğrenme Komisyonu toplantı haberi için tıklayınız.

Elektronik Öğrenme Komisyonu