Bu kursa başvurmak için üye girişi yapmalısınız.

Kursun Amaçı

Türk Cerrahi Derneği, bu kursla eğitiminin ikinci senesi ve üzerindeki cerrahi asistanlarına ve uzmanlara yara iyileşmesi, yara ile ilişkili hasta faktörleri, yaranın değerlendirilmesi ve sınıflandırılması, yara debridmanı, komplike yaralara yaklaşım, yara kapama materyalleri, açık batın, açık batında kullanılan geçici kapama yöntemleri hakkında temel bilgileri ve yara bakımında ve yara kapamada güncel yaklaşımlar ile ilgili bilgi ve beceri kazandırmayı amaçlamaktadır.

Cerrahide Zor Yara Yönetimi ve Uygulamalı Güncel Yaklaşımlar Kursu’nun merkezi Ankara’da TCD binasıdır. Kurslar Ankara’da dernek merkezinde devamlı ve periyodik olarak gerçekleştirilecektir. Kocaeli ve Trabzon diğer kurs merkezi olarak belirlenmiştir.“Temel Cerrahi Eğitim” ve “Stapler Eğitimi ve Kullanımı” kurslarından sonra kurs katılımcılarından gelen geri bildirimlerde TCD tarafından yara bakımı konusunda kurs düzenlenmesi talebi dile getirildi. Temel Cerrahi Eğitim Kursu Komisyonunun TCD bünyesinde 04 Ağustos 2012 yılında yapılan toplantısında “Temel Cerrahi Eğitim” kurslarının üçüncü basamağı olarak 2. yıl ve daha ileri kıdemde bulunan asistanlara ve uzmanlara yönelik “Cerrahide Zor Yara Yönetimi ve Uygulamalı Güncel Yaklaşımlar Kursun’un hazırlanmasına karar verildi. Etik kurallara uyumlu bilimsel değeri yüksek ve katılımcıya beceri kazandıracak program hazırlandı. Güncel kapama yaklaşımları hakkında bilgiler anlatıldıktan sonra ardından video ve pratik uygulama yapılacaktır.

Kurs Programı

  • Giriş
  • Yara Değerlendirme ve Sınıflaması
  • Cerrahi Alan Enfeksiyonu
  • Cerrahi Yara Bakımı
  • Medikal Yara Bakımı
  • Açık Karin

Kurs tek günlük, ücretsiz olup, katılımcılara TCD’nin kurs sertifikası verilmektedir. Düşünce aşamasından uygulama aşamasına kadar geçen sürede yoğun bir emek harcanan bu kursun da TCD bünyesinde düzenlenen “Temel Cerrahi Eğitimi” ve Stapler Eğitimi ve Kullanımı” kursları gibi meslektaşlarımızın çok beğendiği ve yararlandığı bir kurs olacağını düşünüyoruz. 
Kurs Tarihi ve Yerleri

Tarih Yer

10.3.2018

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi

15.9.2018

Trabzon KTÜ Tıp Fakültesi

1.12.2018

Ankara (Türk Cerrahi Derneği)

Kurs Eğitmenleri

Prof. Dr. Murat Akın Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi
Doç. Dr. Erdinç Çetinkaya Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Yrd. Doç. Dr. Murat Kendirci Çorum Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi
Doç. Dr. Fatih Yanar İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi
Doç. Dr. Turgut Karaca Hatay Özel Palmiye Hastanesi
Op.Dr. Aydın Yavuz Yenimahalle Devlet Hastanesi
Op. Dr. Harun Karabacak Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Bu kursa başvurmak için üye girişi yapmalısınız.